Ferit Edgü’nün Dört Yapıtında Doğu’nun Kadınları

FERİT EDGÜ’ÜN DÖRT YAPITINDA DOĞU’NUN KADINLARI

Ferit Edgü’nün ülkemizin Doğu bölgesi ve insanını Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar, Hakkari’de Bir Mevsim, Doğu Öyküleri ve Kimse‘de anlatıyor.

KADININ ADI YOK

Yazar her dört yapıtında da Doğu’daki kadınlarınızın bölgedeki durumunu bir ressam gibi çiziyor. Ortaya çıkan ilk belirgin çizgilerde erkek egemen bir toplumun baskısı altında olduğu görülüyor, kadının. Hakkari’de Bir Mevsim‘de, özellikle alınıp satılan bir nesne konumunda olduğu gerçeğinin altı çiziliyor.  Bölgedeki çok eşlilik kadını alınıp satılır bir konuma dönüştürdüğünü okuyoruz. Halit’in de kız kardeşi Ağa’nın ikinci karısı olduğunu Hakkari’de Bir Mevsim ve diğer yapıtlar da da görüyoruz..

Kimse‘de ise köyün muhtarı evli olduğunu belirten öğretmene bir kız satın almayı öneriyor. Yazar, muhtarın kızını istemeye gelenlerin yaptığı pazarlığı ise oldukça canlı olarak veriyor.

 COĞRAFYA’NIN VE KADININ ACILARI

Ferit Edgü yalnız Doğu  bölgemizde değil, burayı da etkileyen komşu ülkelerdeki gelişmeleri de yapıtlarında canlı ve etkileyici bir anlatımla veriyor. Yakın zamanda ülkemizin Doğu sınırına komşu ülkelerdeki gelişmelerin etkisi altında kaldığı görülüyor.

Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar‘da komşu ülkelerde yaşananların anlatıldığı Yaralı Zaman’da ülkemizin mülteci akınına uğradığı yılların belirginleştiği görülüyor. Acılı bir zaman diyeceğimiz yazarın Yaralı Zaman adıyla ölümsüzleştirdiği günlerin acılarının anne ve eş olarak kadınlar üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz.

Doğu Öyküleri‘nde de Ferit Edgü Yaralı Zaman’da işaret ettiği gelişmeler üzerine yazılan öykülerinde ana izleği aynı ağırlığı taşıyor.

“Ama ölenlerden üçü de çocuk, dedi gözyaşları içinde bir kadın.

Beşi de kadın, dedi bir erkek.

Bu dağ başında ne arıyoruz, dedim. Çekip gidelim burdan. Hemen gidelim.” (Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar, s.64)

Ferit Edgü’nün Hakkari’de Bir Mevsim, Doğu Öyküleri ve Yaralı Zaman –Bir Doğu Yolculuğundan Notlar ve Kimse adlı yapıtlarında kadınların Doğu bölgemizin değil yakın komşularımızın da acılarını göğüslemeye çalıştıkları görülüyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Yaralı Zaman -Bir Doğu Yolculuğundan Notlar, Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

Doğu Öyküleri (Öykü), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

-Hakkari’de Bir Mevsim (Roman), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

Kimse (Roman), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

 

Bir cevap yazın