Sinek Valesi Nizamettin

 

Sinek Valesi Nizamettin

Nazlı Eray’ın Everest Yayınları arasında okurlara sunulan Sinek Valesi Nizamettin adlı romanı günümüz ünlülerini sayfaları arasında konuk ediyor.

Yazarın roman kahramanları arasında anlatıcı/kahraman dışında Vale Nizamettin’in yanı sıra Neymar, Ronaldo ve Rihanna konuk oluyor.

NEYMAR, RONALDO VE RİHANNA

Nazlı Eray Sinek Valesi Nizamettin aslı romanında günümüzün ünlü futbolcularından Neymar ve Ronaldo ve ünlü şarkıcı Rihanna’yı yapıtında yer veriyor. Üç ünlümüz yapıt boyunca  görülüyor.

Yapıtta, Rihanna konusunda en ilginç dialog, bence, Rihanna ile Topkapı Sarayı ve burada yaşamayı isteyip istemediği  bölümü olduğunu söyleyebilirim.

“Rihanna,

‘Topkapı Sarayı,’ dedi ‘ Ne kadar çok şey barındırıyor. Hayran kaldım ne kadar çok şey barındırıyor. Hayran kaldım. Ama korkunç aslında. O ufacık harem dairesi sanki bir hapishane. Turhan Sultan’ın örtüsü açılmış yatağı, Padişah Deli İbrahim’in boğdurulduğuno daracık oda…” (s.152)

Yapıtta ayrıca  Piaf, Marlene Dietrich, Marliyn Monre … gibi ünlü isimlere de yer veriliyor.

ÇİN’DEN İSTANBUL’A İSTANBUL’DAN KAHİRE’YE

Sinek Valesi Nizamettin, Nazlı Eray romanı birkaç ülke ve özellikle de İstanbul’da geçiyor. Yazarın okuru heyecanla sürüklediği Kahire, Çin, Roma.. İstanbul çıkıyor karşımıza.

Albert Camus’un Paris’i  ile Picasso’nun Paris’ini ise romanın sayfaları içinde kesin sınırları olmasa da düşsel sınırları çizmemize yardımcı oluyor. Paris içindeki gezinti ise yapıtın okuru  önemli yerlerini ünlü adlarla dolaştırmasıyla sürüyor.

Nazlı Eray’ın Sinek Valesi Nizamettin adlı romanı sınırlarını her okurun kendini belirleyeceği sınırsız bir düşsel yolcuk sunuyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

Sinek Valesi Nizamettin, Nazlı Eray, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2018

Bir cevap yazın