Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın’da Parlamenter Sistemin Açmazları

Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın’da Parlamenter Sistemin Açmazları

Muhammed Hicazi’nin Mahmut Bey’i Milletvekili yapın adlı yapıtı halkın iradesinin yönetime ne ölçüde yansıdığı konusunda dikkat çekiyor.

MAFYATİK ÖRGÜTLENME

Muhammed Hicazi Mahmut Bey’i Milletvekili Yapalım adlı yapıtında İran’da Meşrutiyet yönetimi sonrasında yaşananları anlatıyor. Kitapta Mahmut, Hacı, Ebulkasım, İffet, Asğar Hammari, Banker …  adlı kahramanlar üzerine kurulan oyunda beşinci adamın yazarın söylemek istediklerini dile getiren olarak belirtebiliriz.

Üç perdelik tiyatro oyununda kahramanımız Mahmut milletvekili olmak istiyor. Neden milletvekili olmak istiyor? Çünkü Mahmut’un ağabeyi Hacı ‘nın ticari işlerini kolaylaştıracak ve bunları takip edecek birisi gerekiyor. Açıkça para kazanmak ve yakınlarına çıkar sağlamak için

Ancak milletvekili olmak için kimi ögeleri bir araya getirmek gerekiyor. Ancak bunun yolu da oy verecek kişileri temin eden kimi insanları bulmaktan geçiyor. Mahmut’a oy verdirecek mafyatik bir örgütlenme ağı çıkıyor karşımıza. Yani halka bir şekilde, bel ki de onaylamayacağı milletvekili adaylarına  oy verdirtiyorlar.

PARLAMENTER SİSTEMİN AÇMAZLARI

Muhammed Hicazi, Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın adlı yapıtında parlamenter sisteme kimi eleştiriler getiriyor. Eleştirilerin  ötesinde sistemin gereksizliğini savunmuyor. Beşinci adamın ve Banker adlı kahramanlarının  ağzından aktardığı görüşler ise sistemin gerçekte nasıl olması gerektiği üzerinde duruyor.

 

HALKIN İRADESİ Mİ?
Muhammed Hicazi’nin tiyatro yapıtı Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın adlı yapıtında halkın iradesinin gerçekten meclise yansıyıp yansımadığı konusunu gündeme getiriyor. Yapıtın verdiği mesaj ise, halk iradesinin meclise yansımaktan çok uzak, yani onları gerçekten temsil edecek kişilerin gönderilmediği görülüyor.

Hicazi’nin Mahmet Bey’i Milletvekili Yapın adlı yapıtı halkın iradesinin yönetime meclis yoluyla yansıtılmasının yanı sıra parlamenter sisteminin kimi açmazlarını gündeme taşıyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın (Üç Perdelik Oyun), Muhammed Hicazi, Çeviren:Ali Güzelyüz, I. Basım:Demavend Yayınları, İstanbul, 2012

 

 

Bir cevap yazın