DUBLİNLİLER

İrlanda’nın olduğu kadar   dünya edebiyatının saygın adlarından biri olan James Joyce’un Dublinliler adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıtta on beş öykü yer alıyor.

Yapıtın ilk baskısı 1914 yılında İngiltere’de yapıldı. İrlandalıların günlük yaşamından görünümleri gayet canlı sunan yapıtı yazarın Ulysses’i de başlangıçta Dublinler’e ekleyeceği bir öykü olarak tasarlayıp yazdığı belirtiliyor.

DİN VE DİN ADAMLARI

Dublinliler adlı öykü kitabındaki ürünlerde din ve din adamları belirgin bir yer tutuyor. Örneğin,babasının arkadaşı bir din adamından bir fotoğraftan yola çıkarak Eveline adlı öyküsünde söz ederken ölen bir din adamını ise anlatıcı ve kahramanın yakından tanıdıkları din adamını ise Kız Kardeşler’de ve Ölüler  adlı öykülerinde keşişlerden söz ediyor.

SIRADAN RUHLARIN YAŞAMI

Dublinliler de James Joyce sıradan insanların sıradan ruhlarını sözcüklere bambaşka bir yön vererek başarıyla anlattığı bir yapıt olduğunu söylemem gerekiyor.

Çocukların okuldan kaçışlarını Bir Karşılaşma’da, Eveline’de ise yine bir kaçış söz konusu oluyor. Yarıştan Sonra’da üç kahramanı öyküyü kuruyor. Okura

 

Mustafa ASLAN

Bir cevap yazın